Leírás
A vér ultraibolya besugárzásának biomolekuláris hatásmechanizmusai (UVOC)
Az UVOC a vérnek a spektrum ultraibolya részének fénykvantumokkal való expozíciójának módszere. A módszert több mint 80 éve alkalmazzák az orvostudományban. Az 1928-ban V. Hancock és E. Knott először végzett több alkalommal testen kívüli UVOC-ot egy szepszisben haldokló kismamán. A besugárzott vér mennyisége 100-120 ml volt. A beteg meggyógyult. A Szovjetunióban ezt a módszert először 1937-ben Leningrádban alkalmazták Filatov A.N. és Kasumov G.I. transzfuziológusok. 1979-ben Leningrádban a S.I. Vavilov Popovról elnevezett Állami Optikai Intézetben. S.I. Vavilov Popov Y.V. társszerzőségben Kukuy L.M.-vel kifejlesztett és tesztelt „Izolda” MD – 73 készüléket, amelyet az orvosok a mai napig használnak.
Az ultraibolya sugárzás (UVR) biológiai hatását az élő szervezetek sejtjeinek részét képező anyagok molekuláinak azon képessége okozza, hogy elnyelik a sugárzás kvantumait, és ennek következtében különböző fotokémiai reakciókban vesznek részt, amelyek megváltoztatják szerkezetüket és funkcióikat. A besugárzott vér emberre gyakorolt hatásmechanizmusa összetett és sokrétű. Eddig nincs egységes elmélet az UVI emberi szervezetre gyakorolt hatásáról, azonban a tudósok bebizonyították, hogy az UVI hatására meredeken megnő a vér baktériumölő aktivitása és oxidációjuk révén inaktiválódnak a toxikus anyagok és enzimek. A második szakaszban a besugárzott vérben a vérsejtek funkciója aktiválódik, és nagyszámú nem specifikus immunitásfaktort szabadítanak fel. A kvantumenergia hatására az eritrociták felületén új felületaktív anyagok képződnek, megváltoztatva a membrán elektromos töltését, ami a vér viszkozitásának csökkenését biztosítja, növelve annak oxigénkapacitását.
Az UVOC terápiás hatásában egy bizonyos hely a szervezet immunrendszerének átstrukturálásához tartozik. Az UVOC alkalmazásának jó klinikai hatása a mikrocirkuláció javulásához kapcsolódik a vér viszkozitásának csökkenése miatt, valamint az erek megtisztításához a fibrinlerakódásoktól, ami a perifériás véráramlási sebesség növekedését okozza és javítja a szövetek oxigénellátását.
Az UVOC legfontosabb hatásai közé tartozik a baktériumölő hatása. A baktériumsejtek egyes anyagaira hatva az ultraibolya sugárzás baktériumölő hatást fejt ki a beteg vérében. Megállapították, hogy a fotomodifikált vér baktériumölő hatása sok hasonlóságot mutat az antibiotikumok hatásával.
Az „Ekosvet 1” készülék főbb műszaki jellemzői:
A készülék tápellátása – a hálózatról: ~220 V± 10%, 50 Hz ;
Energiafogyasztás – legfeljebb 100 W;
A besugárzási impulzus időtartama – 10-3 s±30%;
A besugárzási impulzusok száma (expozíció) egy munkaciklusra – 40;
A készülék tömege – legfeljebb 2 kg.
Így az UVOC a következő terápiás hatásokat biztosítja:
Baktériumölő hatású;
gyulladáscsökkentő;
a mikrocirkuláció javítása;
a vér oxigénkapacitásának növelése és a szervek és szövetek oxigénellátásának növelése;
a regenerációs és anyagcsere-folyamatok normalizálása és serkentése;
immunkorrekciós hatású;
a regeneráció serkentése, az eritrociták funkcionális tulajdonságainak javítása.
Az UVOC hatásmechanizmusainak tanulmányozásában elért eredmények ellenére a különböző betegségek optimális kezelési programjainak kidolgozására irányuló kutatások folytatódnak.
A bemutatott adatok egyértelműen bizonyítják a hatékony és biztonságos UVOC módszer széleskörű alkalmazásának szükségességét a mindennapi klinikai gyakorlatban, mind a betegségek és klinikai állapotok széles körének terápiás intézkedéseinek komplexében, mind önállóan, különösen gyógyszerintolerancia, hozzáférhetetlenség vagy egyes gyógyszerek magas költségei esetén. A következő elveket kell követni: nem invazivitás, megfelelő hatékonyság, biztonság, a terápiás hatások széles skálája, egyszerű használat, tömörség. Mindezek a követelmények teljes mértékben megfelelnek egy egyedülálló hazai készülék UVOC „ECOSVET 1”.
Az „Ekosvet 1” készülék használatának fő javallatai:
Allergiás betegségek;
Ateroszklerózis;
Vírusos herpesz;
Gennyes-gyulladásos betegségek;
Hipertóniás betegség;
Obliteráló endarteritis;
2-es típusú cukorbetegség;
Izomsérülések, rándulások, vérömlenyek;
Gasztritisz és peptikus fekélybetegség;
Bronchitis és mellhártyagyulladás;
Hasnyálmirigy- és epehólyaggyulladás;
Köszvény;
Posztoperatív gyengeség;
Sérülések, törések, égési sérülések;
Akne;
Neurodermitisz és bőrgyulladás;
Pszoriázis;
Reumás ízületi gyulladás;
Száraz szem szindróma;
iszkémiás szívbetegség;
Krónikus fáradtság szindróma;
Csökkent libidó és impotencia;
Visszerek;
Akut légúti fertőzések, influenza megelőzése.